Zaufanie. Jedna z fundamentalnych potrzeb człowieka. Szczególnie młodego człowieka.
W burzliwym okresie dorastania wiele się dzieje:
👩 zmiany w wyglądzie,
👩nowe przyjaźnie i poszukiwanie wsparcia w grupie rówieśniczej,
👩 pierwsze związki,
👩przebudowywanie relacji z rodzicami.
W tych wszystkich nowych sytuacjach nastolatek nie zawsze odnosi sukcesy – zdarzają się chwile, które są trudne do przeżywania w samotności. W takich właśnie momentach młody człowiek poszukuje wsparcia i zwierza się komuś. Odciąża siebie z samodzielnego dźwigania troski, uzyskuje namiastkę wsparcia, zrozumienia czy współczucia. Dzieli się tajemnicą. Tylko czy zawsze wybiera do tego odpowiednią osobę?
Posiadanie wiedzy na temat czyjejś ekscytującej tajemnicy jest bardzo trudne, szczególnie jeśli ktoś chce błyszczeć w grupie rówieśniczej. Czasem z powodu powierzenia sekretu niewłaściwej osobie powstaje powtarzana dalej, sensacyjna wiadomość, która urasta do rangi krzywdzącej plotki. Jak więc pomóc młodym tego uniknąć?
Między innymi o tym jest książka pani Elżbiety Zubrzyckiej „Tajemnice pod lupą. O czym młodzież mówi, a nie powinna. O czym młodzież nie mówi, a powinna” GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne GWP dla dzieci – Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne którą mam przyjemność dla was recenzować. Autorka skupia się na wszechstronnej analizie tematyki sekretów i porusza szeroki wachlarz spraw z nimi związanych.
- Różnicuje sekrety dobre od złych. Pomaga zrozumieć młodemu człowiekowi, że istnieją tajemnice, które należy dochowywać oraz takie, o których trzeba komuś powiedzieć – ale powiedzieć jednej osobie, która będzie potrafiła pomóc i wskazać możliwe rozwiązania trudnej sytuacji (co jest warte uwagi – powiedzieć jednej osobie, ale nie rozpowszechniać wielu innym!).
- Traktuje o zwierzeniach. Wskazuje czym charakteryzuje się dobry powiernik sekretów i jak go poznać, a także czy warto opowiadać komuś o swoich tajemnicach.
- Podchodzi ze zrozumieniem do kłopotów z utrzymywaniem tajemnicy – tłumaczy, dlaczego niektórym trudno jest utrzymać sekret, a innym łatwiej i jak można sobie pomóc w dotrzymywaniu słowa (jeśli tajemnicy należy dotrzymać – o wyjątkach również można przeczytać).
- Zdejmuje z młodzieży ciężar utrzymywania w ukryciu obciążających sekretów rodzinnych, przestępstw i innych sytuacji wymagających interwencji dorosłych.
- Mówi o godności i prywatności młodych ludzi oraz jak o nie dbać.
- Podpowiada osobom dorosłym jak rozmawiać z dziećmi o ich trudnościach.
Treści tej książki będą przydatne zarówno w domu przy rozmowie z własnymi, dorastającymi dziećmi, jak również podczas zajęć indywidualnych w szkole lub prywatnym gabinecie, ewentualnie w czasie zajęć grupowych w klasie. Pomogą przy rozmowie o zaufaniu i kogo nim obdarzać, wyjaśnią jak odróżnić donosicielstwo od plotkowania, podpowiedzą jak i gdzie szukać pomocy.
Zapraszam was do zapoznania się z kartą pracy i infografikami, które zaprojektowałam na podstawie tej pomocnej książki i które mogą zachęcić do sięgnięcia po tę pozycję.