Moje SuperMoce

Moje SuperMoce

Wiara we własne możliwości. Poczucie, że to, co robimy, uda się nam, szczególnie, gdy wkładamy w to dużo wysiłku i wykorzystujemy swoje predyspozycje. Niezbędne do kształtowania poczucia sprawstwa i podejmowania decyzji w celu rozwoju. Każdy i każda z nas skorzysta na tym, gdy będzie rozpoznawać własny potencjał i zgodnie z własnymi wartościami będzie go rozwijać. Co więc stanie się, gdy młody człowiek, a konkretniej dziecko, odkryje w sobie SuperMoce? Szczególnie takie, które na pierwszy rzut oka nie wydają się wcale mocami? O tych ostatnich możemy poczytać w przepięknie zilustrowanej książce „Wielka Księga SuperMocy” Susanny Isern i Rocio Bonilla.

Będąc na zajęciach w nauczaniu początkowym miałam okazję przez chwilę rozmawiać o superbohaterach i ich mocach. Chciałam stworzyć sylwetką bohatera, z którą mogłyby utożsamiać się dzieciaki podczas codziennej, klasowej pracy. Spytałam jakie moce mogłyby im się przydać. Jak nietrudno się domyślić, uczniowie zaczęli podawać mi typowe atrybuty komiksowych bohaterów: latanie, przenikanie przez ściany, superwzrok… Jednak nie o to mi chodziło i naprowadzałam ich na czynności związane z codziennymi, życzliwymi zachowaniami, które mogą czynić ich superbohaterami: wsparcie kolegi / koleżanki w trudnej chwili, zaproszenie do wspólnej zabawy, uważne słuchanie podczas lekcji, sprzątanie po sobie… W tamtym momencie miałam poczucie, że dobrze byłoby kiedyś wrócić z tematem dotyczącym super – umiejętności, które ma każde dziecko i mogłoby je dalej rozwijać. I jeśli będę mogła, to zrobię to mając ze sobą wyżej wspomnianą przeze mnie książkę. W „Wielkiej Księdze SuperMocy” znajdziemy przepięknie opisane umiejętności, których krótkie charakterystyki w formie opowiadań zachęcają do refleksji nad tym, czy czytelnik takowe posiada. Dzięki tak przedstawionej perspektywie poznajemy Elenę, której supermocą jest snucie opowieści, Mariny muzyka, Yuny ciekawość, a Claudii zwinność. To zaledwie 4 z 18 supermocy, które odnajdziemy w książce. Czytanie z dzieckiem każdej, lub tych wybranych, jest świetnym pretekstem do rozmowy o jego mocnych stronach i możliwościach. Dzieciom zdarza się nie doceniać możliwości, zainteresowań czy  predyspozycji, które posiadają. Naprowadzenie przez życzliwe osoby dorosłe może być krokiem milowym do kształtowania wiary w swoje możliwości i talenty, jakie mogą posiadać. Bo czy cierpliwość w dzisiejszym świecie pędu i natychmiastowej gratyfikacji nie jest darem? Lub czy bycie zorganizowanym nie daje szerokiego wachlarza możliwości poukładania obowiązków i przyjemności w sposób korzystny dla dziecka? A to dopiero początek – talenty wymienione w książce są tylko zalążkiem odkrywania dziecka przez samego siebie. Warto mu towarzyszyć w tej podróży.

Ćwiczenie Moje SuperMoce – KLIK!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij