Pozwól opowiedzieć dziecku jego historię.

Pozwól opowiedzieć dziecku jego historię.

Myślałam niedawno o tym, co sama lubiłam robić w dzieciństwie. Wtedy przyszło mi do głowy pewne wspomnienie. „Złote myśli”. To był zeszyt, w którym umieszczało się szereg pytań. Następnie dawało się go do uzupełnienia dla koleżanek i kolegów. Oni wklejali koperty, ozdabiali je, a do środka wkładali odpowiedzi. Często powstawały na kartkach piękne rysunki czy wierszyki. Czasem zdarzały się drobne upominki. To wspaniała pamiątka z przeszłości, lecz nie dlatego o tym piszę. To wspomnienie uświadomiło mi, jak ważne dla dziecka jest opisywanie siebie.

Jest kilka powodów, w zależności od zawartych pytań:
#Dziecko uporządkowuje swoją historię, scala fragmenty wspomnień w większą, bardziej zrozumiałą całość;
#Dziecko rozwija samoświadomość uczuć i stanów, które przeżywa;
#Dziecko uświadamia sobie, co myśli na określone tematy;
#Dziecko odkrywa, że jego historia jest dla kogoś ważna i interesująca;
# Dziecko określa relacje, jakie łączą go z innymi;
#Dziecko uczy się ujmowania myśli w słowa.

Wobec tak wielu korzyści pozostaje pozwolić dziecku opowiedzieć swoją historię. Można zrobić to na wiele sposobów: poprzez napisanie listu do rodzica, ułożenie wiersza na swój temat czy opowieści o sobie dla wychowawcy.
Moją propozycją jest karta „Moja historia”. To pytania, które pozwolą bliżej poznać dziecko i sprowokować ciekawą dyskusję na ten temat w gabinecie/klasie. W zależności od miejsca i ilości wykorzystanych pytań, można uzyskać różne informacje, w tym te na temat obszarów problemowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij