Wśród kosmicznych emocji

Wśród kosmicznych emocji

Wyobraźcie sobie, że lądujecie na obcej planecie.👽 Nie znacie języka, obyczajów, sposobów na zrozumienie tamtejszej cywilizacji. Obserwujecie zachowanie i nie wiecie, czy ich zamiary są pokojowe, czy chcą wam zrobić krzywdę… Co byłoby najważniejsze w takiej sytuacji? Zrozumienie słów oraz intencji kosmitów. W znacznym stopniu ułatwiłoby to nawiązanie z nimi relacji.

Dzieciaki z Zespołem Aspergera, czy ze spektrum autyzmu, często mają poczucie niezrozumienia tego, co się dzieje wokół nich w kontekście społecznym. Specyfika ich funkcjonowania sprawia, że inaczej rozumieją słowa czy motywy postępowania rówieśników czy osób dorosłych. Potrzebują wsparcia w dotarciu do sensu pewnych zachowań i sformułowań po to, aby odnaleźć się w grupie i poczuć przynależność społeczną – co jest niezmiernie ważne dla każdego człowieka, młodszego i starszego. Zanim nie wesprzemy ich w prawidłowym rozumieniu znaczenia różnych sytuacji, czują się trochę jak na obcej planecie.

Jak Noro -1, bohater książki „Noro – 1 Przygody Nieziemskiego Przyjaciela” GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne , którą dostałam od wydawnictwa, za co bardzo dziękuję. 💛💚To historia robota, który w wyniku usterki znalazł się na planecie, której do tej pory nie odwiedzał, czyli Ziemi. Odnalazł go Artur, 8-letni chłopiec. Początki nie były łatwe, bo Noro -1 opacznie interpretował różne zachowania swojego nowego przyjaciela, ale z upływem czasu rozumiał coraz więcej. Wszystko to dzięki otwartości i chęci pomocy ze strony Artura. To niezmiernie ważne, aby otaczać się ludźmi, którzy będą nas akceptować i przeprowadzą przez nowe oraz nieznane sytuacje. Szczególnie, gdy sprawiają nam wiele trudności.

Właśnie to dzieje się w książce. Nasz robot poznaje wiele sytuacji, które początkowo niezrozumiałe, dzięki tłumaczeniom 8-latka zaczynają nabierać sensu. Również emocje, dotąd obce dla Noro – 1 , stają się przystępniejsze w rozumieniu. Dowiaduje się, jakie wydarzenia mogą spowodować określone reakcje emocjonalne i w jaki sposób ludzie to okazują. Intencje i motywy postępowania Ziemian przestają być dla niego zagadkowe, wręcz zaprzyjaźnia się z Arturem.

Książeczka „Noro -1 Przygody Nieziemskiego Przyjaciela” jest fantastyczną pomocą dla dzieci, które potrzebują wsparcia w zakresie rozumienia uczuć, motywów postępowania i relacji społecznych. Podzielona na kilka części, na końcu których znajdziemy ćwiczenia utrwalające czytany tekst, ale także poszerzające zakres dyskusji na poruszane w rozdziale tematy.Dzięki temu ćwiczymy nie tylko nazywanie uczuć czy rozumienie sytuacji społecznych, mamy także okazję doskonalić:
1. procesy poznawcze naszych dzieciaków (koncentrację, uważność, pamięć krótko i długotrwałą, wyobraźnię) oraz
2. motorykę małą (ćwiczenia praktyczne, które są także propozycjami do poszerzenia czytanych treści).

Przydatna w pracy gabinetowej, chociaż będzie również pasować do zajęć w małej grupie w ramach na przykład TUSu. Na jej podstawie udało mi się stworzyć karty pracy, które mogą być ciekawym urozmaiceniem do lektury tej ciekawej książeczki.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij