Smutek jest okej!

Smutek jest okej!

Pisałam już o złości, lęku czy depresji, która też ma silny komponent emocjonalny. Dzisiaj napiszę o smutku. 😔Chociaż nie jest przyjemny w odczuwaniu, jak każde z uczuć obecnych w naszym życiu ma pewne zadanie. Wycisza ciało i umysł, tym samym skłaniając do refleksji nad tym, co rzeczywiście jest dla nas ważne.🤔 Jeśli zaczniemy odczuwać smutek, jest to dla nas sygnał, że dzieje się coś, co jest dla nas problematyczne, godzi w nasze potrzeby lub wartości. Powody te nie zawsze są dla nas jasne, szczególnie jeśli rzadko dokonywaliśmy do tej pory wglądu w siebie.

🧐Co można z tym zrobić? Przede wszystkim dać zaistnieć smutkowi i poczuć całą jego moc. Odrzucenie uczuć lub zaprzeczanie im powoduje kumulowanie się trudnych emocji, co w efekcie spowoduje ich eksplozję w trudnym do przewidzenia momencie.😭 „Rozbrojenie” uczucia, czyli pozwolenie sobie na jego poczucie i próba analizy bieżącej sytuacji, pomoże zapobiec niespodziewanym konsekwencjom wybuchu, ale przede wszystkim pozwoli na zrozumienie siebie i tego, co jest ważne (poszukiwanie wartości i potrzeb może odbyć się poprzez wykonanie kart pracy na te tematy – zamieściłam je jakiś czas temu).

W tym momencie chcę podkreślić, że analiza sytuacji ma na celu uporanie się z problemową sytuacją i odnalezienie potencjalnych rozwiązań, nie służy natomiast rozpamiętywaniu, które niekontrolowane może zamienić się w ruminacje. 🗯️💭💬

Kiedy już rozpoznamy nasz problem i podejmiemy decyzję co do wyboru strategii zaradzenia sytuacji, warto nagrodzić siebie czymś odprężającym i docenić podjęty wysiłek. 🎁

Cały ten cykl z powodzeniem można zastosować we wspieraniu dziecka w przeżywaniu smutku, co opisałam na załączonej infografice. Warto podkreślić, że nieotrzymywanie wsparcia w zakresie radzenia sobie ze smutkiem, może mieć konsekwencje w postaci kierowania go do wewnątrz siebie. Dzieci skrywające uczucia mają mniejsze szanse na skuteczne poradzenie sobie z nimi, co może prowadzić do wtórnych problemów.😖 Stąd tak ważna jest psychoedukacja rodziców w zakresie wspierania swoich dzieci w chwilach smutku, jak również omawianie tego uczucia z dziećmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij