Nauka poprzez zabawę

Nauka poprzez zabawę

„Nauka poprzez zabawę” – to nie tylko pusty frazes, a fakt jaki warto wykorzystywać w trakcie codziennych zajęć z dziećmi. W ten sposób zdobywana wiedza nie tylko jest łatwiej zapamiętywana, ale także generalizowana. W związku z tym podczas zajęć z dziećmi w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym, ale także z tymi ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi, chętnie sięgam po praktyczne pomoce, które są trwałe i można ich używać wiele razy. Kierując się właśnie takimi kryteriami weszłam w posiadanie systemu edukacji PALETA, którego użyczyło mi Wydawnictwo Epideixis.

A czym właściwie jest ten system?

 

To zestaw drewnianych elementów i dobieranych do nich papierowych plansz z zadaniami. Zestaw kontrolny przypomina kształtem malarską paletę: posiada wgłębienia, w których umieszcza się okrągłe krążki: 6 pełnych i 6 z dziurkami w środku. Krążki te służą do oznaczania odpowiedzi, które są dobierane do zadania zawartego na danej tarczy. Ważne jest przy tym to, że uczeń może dokonywać samokontroli, gdyż na odwrocie tarczy są wydrukowane prawidłowe rozwiązania.

 

 

Zestawy zadań, które proponuje nam Wydawnictwo, obejmują wiele sfer istotnych z punktu widzenia rozwoju dziecka. Ja miałam przyjemność użytkować te części, które są związane z Wyprawką Pierwszoklasisty oraz Tarczami WP1, które są podstawowe dla dzieci przedszkolnych.

 

 

W tarczach WP1 odnajdziemy ćwiczenia, które są kompatybilne z zadaniami, jakie proponuje się dzieciom w grupach przedszkolnych. Dzięki nim możemy rozwijać wiele funkcji poznawczych, takich jak:

  • Spostrzeganie, w tym orientację przestrzenną, rozpoznawanie i różnicowanie,
  • Uwaga dowolna, a szczególnie selektywność, przerzutność i przeszukiwanie,
  • Myślenie realistyczne,
  •  Formułowanie sądów,
  • Podejmowanie decyzji.

Oprócz tego, możemy zadbać o treści typowo edukacyjne, przeznaczone dla dzieci powyżej 4. roku życia, a dotyczące między innymi wyszukiwania podobieństw i różnic, klasyfikowania po cesze, łączenie obrazków, rozpoznawanie kolorów czy tworzenie logicznych ciągów.

Moi najbardziej zaangażowani testerzy, to znaczy moje osobiste czterolatki, były zachwycone, zarówno samymi kółkami, które były ciekawym gadżetem do manipulowania w ręku, jak również bardzo chętnie wykonywali zawarte w nich zadania. Oprócz moich dzieciaków nad tymi zadaniami pochylały się dzieci pięcioletnie, które bardzo się zaangażowały, jak również te ze SPE z niższymi możliwościami intelektualnymi (starsze niż przedszkolne) – również zaciekawione, jakkolwiek wspierane podczas wykonywania zadania.

 

 

Z kolei Wyprawka Pierwszoklasisty zawierała zadania istotne z punktu widzenia dzieci rozpoczynających nauką w szkole. Funkcje poznawcze, jakie są usprawniane podczas pracy na tych tarczach, oprócz wspólnych z tymi powyżej, to liczenie oraz elementy języka, związane z nauką czytania. Plansze te testowałam ze starszymi dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, w tym z Zespołem Downa. Jak się można domyślać, moi podopieczni byli bardzo zaciekawieni tą nową pomocą i chętnie się angażowali w rozwiązywanie zadań.

 

 

System edukacyjny PALETA jest tym, który może wspierać nauczycieli i specjalistów podczas zajęć korekcyjno – kompensacyjnych, rewalidacji a nawet terapeutycznych. Szeroka tematyka, jaką oferują poszczególne części (można się z nimi zapoznać na stronie Wydawnictwa), przyjemna i prosta forma, zrozumiałe zasady użytkowania i możliwość samokontroli to zalety, które zdecydowanie zachęcają do sięgnięcia po tę pomoc terpautyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij