Ach te kompetencje emocjonalno – społeczne

Ach te kompetencje emocjonalno – społeczne

Koniec roku szkolnego za pasem, a ja nadal w poszukiwaniu. Poszukiwaniu ciekawych rozwiązań, które jeszcze mogę wykorzystać podczas zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno – społeczne. Właśnie w związku z tym, że jest już prawie koniec pracy terapeutycznej, trudno jest znaleźć kolejne ciekawe pomysły mogące podsumować to co było lub zainspirować jeszcze inne ujęcie danego tematu. Ta karta już była, ta opcja zabawy się znudziła, to już próbowaliśmy… A jednak w tym wszystkim znalazłam jeszcze ciekawe opcje zabaw. I to nie ja jestem ich autorką, a ktoś inny. Ktoś, kogo kartami pracy kiedyś się posiłkowałam i byłam zadowolona podczas ich używania. To karty pani Mileny Lewandowskiej – Florczyk, a pochodzące z e-booka „Ćwiczenia TUS – zestaw gotowych kreatywnych ćwiczeń”.

To pozycja, która zawiera gotowe, kreatywne ćwiczenia, jakie możemy wykorzystać w trakcie rozpoczynania, kontynuowania lub kończenia zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno – społeczne, Treningu Umiejętności Społecznych, rewalidacji czy innych zajęć grupowych. Po odpowiednim opracowaniu proponowane zadania sprawdzą się także w pracy indywidualnej. Dzięki ich wykorzystaniu możemy usprawniać, wzmacniać, korygować zachowania społeczne, jak również ubogacać proces psychoedukacji afektywnej. Dodatkowo aspekty, jakie mogą być kształtowane poprzez zajęcia na których wykorzystamy proponowane zadania to między innymi: 

 • Wzmacnianie mocnych stron ucznia w celu doświadczenia sukcesu i poczucia dumy; 
 • Ćwiczenie umiejętności związanych z radzeniem sobie ze stresem,
 • Kształtowanie poczucia sprawczości,
 • Doskonalenie umiejętności wyrażania się,
 • Rozwijanie zachowań asertywnych,
 • Rozwijanie empatii;
 • Rozszerzanie repertuaru zachowań związanych z komunikacją werbalną i niewerbalną;
 • Nauka umiejętnego postępowania w czasie sytuacji konfliktowych i rozwiązywanie ich. 
 • Nauka współpracy;
 • Kształtowanie umiejętności współpracy
 • Rozwijanie umiejętności analizowania swoich problemów i poszukiwania ich rozwiązań.

To tylko kilka możliwych sfer. Warto, abyście przekonali się sami co jeszcze wam mogą dać te ćwiczenia. Zamieszczam przykładowe, które są dostępne na stronie wydawnictwa pod którego szyldem e-book został wydany. Dobrego weekendu!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij