Bądź dumny!

Bądź dumny!

DUMA.

Warto różnicować ją z pychą, bo pycha jest powiązana z wybujałym ego, natomiast duma wynika z zachowania i starań. Podkreśla wysiłek, który został włożony w realizację celu, albo chociaż podjęcie działań w kierunku spełnienia.

Warto powiedzieć to głośno: PRÓBA realizacji naszych celów jest POWODEM DO DUMY. Są sytuacje życiowe, w których ciężko zacząć zmianę, bo nie mamy możliwości, warunków czy po prostu odwagi. Wtedy każdy krok w celu osiągnięcia pożądanej zmiany jest ważny.

Omówienie wysiłków z kimś bliskim i zaufanym będzie wspierać w dalszej realizacji zamierzeń, a uważny słuchacz będzie motywować i dopingować, wskazywać na to, że warto być z siebie dumnym.

A powodów do dumy może być wiele, wszystko zależy od sytuacji danej osoby. Życie przynosi nam różne wydarzenia, do których nie zawsze jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie środki zaradcze i w rezultacie nasze zachowanie nie jest takie, jakie być powinno według naszych standardów (w takich chwilach warto pamiętać, że to NASZE ZACHOWANIE było nieadekwatne i WYCIĄGNĄĆ WNIOSKI na przyszłość – co można zrobić inaczej w podobnej sytuacji w przyszłości; nie obarczajmy siebie i nie wpadajmy w pułapkę myślenia tego, że TO ZE MNĄ JEST COŚ NIE TAK; warto uczyć się rozgraniczania: ja – moje zachowanie, bo TO NIE JEST TO SAMO!).

Kiedy jednak uda się nam:
💪opanować w sytuacji, w której zazwyczaj poniosłyby nas nerwy;
💪ukończyć projekt przed czasem;
💪postawić odważnie granice osobie, która stale je naruszała;
💪wynegocjować podwyżkę;
💪ukończyć trudny level w grze;
💪rozwiązać krzyżówkę, która zazwyczaj zajmowała nam wiele czasu
to WARTO BYĆ DUMNYM. I pochwalić się tym. Warto mówić głośno o tym, co wprawiło nas w dumę. O swoich wysiłkach, staraniach. Być może zainspirujemy kogoś do zawalczenia o siebie i swoje lepsze jutro?

Tymczasem zaprojektowałam kartę, która pomoże poczuć dumę waszym uczniom / klientom. Nasze dzieciaki nie zawsze wiedzą, że można być dumnym z czegoś więcej, niż pierwszego miejsca w konkursie polonistycznym, wygranych zawodów czy paska na świadectwie. Mamy przecież różnych uczniów i nie dla nich będzie osiągnięcie samych szóstek – każdy ma inne predyspozycje i możliwości.

Wtedy warto pokazywać im,
💪że w dumę może wprawić czwórka lub trójka!
💪 Że powstrzymanie się od kłótni z koleżanką lub wulgarnej odzywki jest powodem do dumy.
💪 Zgłoszenie przemocy rówieśniczej nie jest „konfidenceniem”, tylko godnym pochwały wysiłkiem (a jest to wysiłek, szczególnie dla nastolatków, gdzie jak pamiętamy, presja grupy jest silna!).

Wiele innych powodów do dumy, które możecie wspólnie odnaleźć. Trzeba być tylko uważnym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij