…Bo mama zawsze wraca.

…Bo mama zawsze wraca.

Przedszkole już tuż tuż!

 

Czy są tutaj rodzice lub przyszli wychowawcy grup trzylatków?

 

Zapraszam Was na cykl książeczek, które pomogą oswoić się dzieciom z nowym miejscem, jakim jest przedszkole.

 

Przyznaję, że w tym roku prywatnie interesuje mnie ten temat, więc każdą z proponowanych książeczek intensywnie testuję ze swoimi bliźniakami. Co tydzień będę pokazywać wam jedną z nich oraz pisać parę słów na ich temat.

 

Dzisiaj zapraszam na opowieść o „Małych słówkach”.

 

W tej pięknie zilustrowanej książeczce poznajemy historię sowiego rodzeństwa: Sary, Percy’ego i Billa. Pewnej nocy przebudzili się i odkryli, że nie ma ich mamy. Każda z sówek reagowała na tę sytuację inaczej: Bill był przestraszony i powtarzał, że chce do niej, Sara starała się myśleć racjonalnie ( podobno wszystkie sowy dużo myślą), a Percy starał się być równie dzielny jak siostra, choć chwilami wątpił w to, czy mama wróci cała i zdrowa. Małe sówki czekały na sowią mamę, szepcząc zaklęcia, żeby jak najszybciej wróciła. I rzeczywiście tak się stało. Bo mamy zawsze wracają. Wtedy sowie dzieci przyznały, że w głębi serca o tym wiedziały.

 

Historia trzech sówek pokazuje dziecięcą ufność i nadzieję w to, że mama jest kimś niezawodnym. W życiu małych dzieci zdarzają się chwile rozłąki z tą tak bliską im osobą. Czasem są to zaplanowane wydarzenia, jak wyjazd lub zapisanie dziecka do żłobka / przedszkola. Innym razem jest to trudna do przewidzenia sytuacja.

 

Cokolwiek by to nie było, może powodować trudne w przeżywaniu emocje u malucha i potrzebę poczucia bezpieczeństwa w zaistniałych okolicznościach. Dorośli, którym leży na sercu dobro dziecka, szukają wsparcia, które pomoże ukoić dziecięcy lęk, jednocześnie zapewniając je o tym, że mama wróci, bo kocha swoje dziecko.

 

Książeczka, o której piszę, może pełnić pomocniczą rolę w takiej sytuacji. Każda z sówek posiada swoją osobowość, dzięki czemu dziecko łatwo może się z którąś zidentyfikować. Ich rozmowy, wyrażane głośno obawy czy postawy ułatwiają opisanie tego, co czuje dziecko, a może bać się powiedzieć na głos. Oczekiwanie na powrót mamy oraz końcowe „Przecież wiedzieliście, że wrócę”, pozwala przypuszczać młodemu człowiekowi, że również jego mama wróci. Wystarczy poczekać oraz być w towarzystwie bliskich i przyjaznych mu osób (jak rodzeństwo sówek).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij