Czas na porządki!

Czas na porządki!

Czas ferii sprzyja spędzaniu czasu z własnymi dzieciakami. Dzięki mniejszemu natłokowi obowiązków typowo szkolnych, mogę poświęcić energię na poznawanie nowych aktywności i gier w towarzystwie synka i córki. A nie jest to łatwe przy dwójce trochę ponad 2-letnich dzieci. Niezrażona tym, że dzieciaki nie mają „standardowych” trzech lat (a co tam, dostosuję instrukcję i zasady!) oraz kłótniami o to, czyja jest ciuchcia lub którą planszę mam sobie wybrać (lub pionek), rozpoczęłam testy niektórych gier dla mniejszych dzieci. I w ten sposób dotarłam do „Potwornych porządków”.

 

 

Kiedy recenzuję gry dla młodszych dzieciaków, wydanych przez Naszą Ksiegarnię, zawsze jestem zauroczona ich grafiką. A jak wiadomo, jeśli coś jest kolorowe i ładne, to istnieje większa szansa, że zainteresuje dzieci. Kiedy zobaczymy błysk oka u młodego człowieka, możemy rozpocząć rozgrywkę. W tej grze mamy do czynienia z rysunkami pokojów, mebli i potworków. Zadaniem graczy jest zrobienie porządków w pokoju przed pójściem spać. Każdy (maksymalnie 4 osoby) dostaje planszę, na ktorej powinien umieścić 4 przedmioty: lampkę, łóżko, obraz i pluszaka. Aby je uzyskać, należy przeprowadzać losowanie z woreczka – poprzez dotyk rozpoznać kształt odpowiednich przedmiotów. Nie będzie to jednak takie proste, bo zadanie będą utrudniać potworki do złudzenia przypominające kształtem poszukiwane przedmioty. Kiedy osoba, której kolej przypada, wyciągnie coś z woreczka (nie podglądując), może wykonać jedną z akcji: jeśli jest to przedmiot, którego nie ma, kładzie go na swoją planszę; jeśli już taki ma, odkłada go do woreczka, mieszając go z innymi przedmiotami; jeśli wylosuje potworka, odrzuca go jak najdalej i krzyczy: „Potworki do norki!”. Następnie podaje woreczek kolejnej osobie. Jest to najprostszy z wariantów gry (są również inne).

 

 

Gra ma oczywiste walory edukacyjno – wychowawcze: utrwalanie kolorów, kształtów, rozwijanie motoryki małej, wyobraźni przestrzennej czy koncentracji. To niezwykle ważne u młodszych dzieci. Kolejnymi istotnymi aspektami są elementy gry, czyli potworki oraz porządki. Rodzice (i nie tylko) często poszukują nowych sposobów, nowych narzędzi do oswajania dzieci z różnymi sytuacjami czy trudnościami etapów rozwojowych. Lęk przed ciemnością, potworami, samotnym spaniem może być oswajany nie tylko przez cierpliwość, towarzyszenie i bliskość, ale również rozmowy i wykorzystywanie przy tym ciekawych gier, takich jak ta. Podczas rozgrywki, gdy dziecko wypędza potworka jak najdalej, można zagaić rozmowę o tym, co lub kto może pomóc w poradzeniu sobie z danym „potworkiem”, czyli de facto trudnością dziecka. Nasza uwaga, nieocenianie i chęć wsparcia są kluczowe w takich tematach. Kiedy młody człowiek nie podrzuca żadnych pomysłów, można go spytać czy potrzebuje wesprzeć się naszymi radami i podpowiedzieć coś, co może być skuteczne i poczekać na jego reakcję. Dziecko, które nie będzie przekonane do jakiegoś pomysłu, nie skorzysta na nim.

 

 

Gra jest również świetnym wstępem do poruszenia tematu porządków, a idąc dalej, obowiązków domowych. Warto jak najwcześniej wprowadzać dziecko w ten temat, oczywiście dostosowując specyfikę wyznaczanych zadań do wieku. Dzięki temu uczymy nie tylko odpowiedzialności i dbałości o wspólny dom, ale również pokazujemy naszą wiarę w możliwości dziecka.

 

Na początku napisałam wam, że próbowałam zagrać w tę grę z moimi bliźniakami. Jak to wyszło? Cóż, wszystkie przedmioty i potworki z woreczka wylądowały na podłodze, a dzieciaki, z moją zachętą, układały przedmioty na planszach, próbując przy tym dobierać odpowiedni kształt i kolor. One były zadowolone, ja również – w końcu pierwsze koty za płoty! A co najważniejsze – radość ze wspólnie spędzonego czasu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij