Jak to zrobić, aby się nie narobić? (I mieć z tego korzyść!)

Jak to zrobić, aby się nie narobić? (I mieć z tego korzyść!)

Zasmucone oczy, nerwowy oddech, obgryzione końcówki od długopisów… Nie, to nie obraz zapracowanego pracownika pedagogicznego szkoły (przynajmniej nie na ten wpis). To nieodległy widok ucznia i uczennicy, którzy zorientują się, że do końca roku szkolnego pozostały 2 miesiące.

A gdy się tak stanie, to uszy nauczycielskie będą słuchały próśb zanoszonych ku możliwościom poprawiania ocen, pozyskiwania prac dodatkowych i punktów dodatnich. „Standardowe procedury” postępowania w ramach nadrabiania i poprawiania średniej.

Wszyscy wiemy, że systematyczna nauka jest ważna. Wiemy, że motywacja wewnętrzna jest pomocna. Ale też wiemy, że naszym uczniom i uczennicom trudno czasem o tym wszystkim pamiętać i próbują się uczyć na szybkiego, w ostatniej chwili i…. nieskutecznie. Stąd też nieocenione mogą być techniki skutecznego uczenia się, które przekazujemy na tego typu zajęciach, jak również podczas zwykłych, codziennych rozmów. W ostatnim czasie sięgam do bardzo ciekawej pozycji, która jest zbiorem pomocnych technik dotyczących uczenia się – i muszę przyznać, że zawarte w niej propozycje są interesujące i inspirujące. Tworem, o którym piszę, jest „Nawigator nauki, czyli jak się uczyć, żeby się nauczyć i nie utonąć w morzu wiedzy” autorstwa pań Michaliny Płotki i Agaty Koss.

Ten e-book skierowany jest do uczniów i uczennic klas 4 – 8, którzy z różnych względów mają trudność w rozplanowywaniu nauki. Przyczyną nie musi być tylko niedostatek czasu i zbliżający się koniec semestru, ale także nieadekwatne wyniki nauki w stosunku do poświęcanego czasu czy brak znajomości urozmaicających technik. Proponowane metody mogą być wykorzystywane podczas zajęć w szkole, jak również rodzice znajdą tu inspirację, którą mogą wykorzystać w celu wspierania swoich dzieci. Treści zawierają się w następujących rozdziałach.

  1. Higiena nauki, czyli jak przygotować się do pracy. Kierowanie się odpowiednimi zasadami podczas uczenia się jest już połową sukcesu, gdyż takie podejście dba zarówno o zmysły, jak również tworzy podwaliny pod skuteczne i pełne wykorzystywanie procesów poznawczych młodych mózgów.
  2. Metody planowania nauki. Czy nasz młody człowiek powinien być jak tancerka, która drobnymi, systematycznymi krokami planuje swoją pracę? A może mógłby kierować się „metodą króla boksu” i dzielić materiał na mniejsze części a następnie je ze sobą przeplatać? I ostatecznie to wszystko połączyć ze sobą za pomocą „techniki pomodora”? Warto sprawdzić!
  3. Metody nauki. Istnieje wiele przydatnych metod, które mogą być wykorzystywane do przyswojenia wiedzy. Jedne będą bazować na stawianiu odpowiednich pytań i szukaniu na nie odpowiedzi, by zapamiętać informację. Kolejne nawiążą do mini – ściąg (fiszek), posługiwania się jak najczęściej uczonym się przez siebie językiem, stworzenia idealnego dzieła z wykorzystaniem posiadanej wiedzy, czy tłumaczenia zdobytej wiedzy w celu utrwalenia i osłuchania się. Każda ma swoje korzyści!
  4. Jak notować? Poprzez odpowiednie wykorzystywanie formy utrwalania zdobywanej wiedzy młody człowiek może stworzyć bardzo pomocne skróty pamięciowe, co uczyni jego naukę jeszcze efektywniejszą, a przy tym ciekawą i angażującą. Znajdziemy tu miedzy innymi zasady tworzenia map myśli, akronimów, sketchnotek czy haków pamięciowych.
  5. Powtórki. Czyli w jaki sposób powtarzać, aby przynosiło to wymierne korzyści

Dodatkowo odnajdziemy w ebooku strony gotowe do powielania i przedruku.

Dzięki tej pomocy młodzi ludzie nauczą się odpowiednio organizować swoją pracę, skutecznie wykorzystywać wyznaczony czas do nauki, tworzyć przydatne pomoce do powtórek, a przede wszystkim odzyskają kontrolę nad procesem uczenia się co da im poczucie stabilności, skuteczności i efektywności.

Jeśli chcecie zobaczyć filmik z środka e-booka to zapraszam na swoją stronę na Facebooku: KLIK!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij