Jakie cechy perfekcjonisty towarzyszą Tobie?

Jakie cechy perfekcjonisty towarzyszą Tobie?

Perfekcjonizm 💎

👉Tendencja do stawiania sobie ogromnych wyzwań, często wykraczających poza sferę najbliższego rozwoju, która zmusza do wiary w to, że należy być we wszystkim idealnym, bez odcieni szarości. Wewnętrzny przymus do udowadniania swojej wartości bez przerwy.

👉Wyczerpujący emocjonalnie, krzywdzący, bezwzględnie oczekujący efektów bez błędów i skazy.

👉Generujący dużo stresu związanego ze stawianymi sobie wymaganiami, większą ilością pracy, presją, które w efekcie przejawiają się w postaci dolegliwości fizycznych i emocjonalnych.

Dodatkowo poświęcanie bardzo dużej ilości czasu na pracę powoduje, że brakuje go na odpoczynek, hobby czy bliskie relacje z innymi ludźmi. Obawy związane z oceną przez osoby postronne skutecznie zniechęcają do podejmowania okazji, które w piękny sposób mogłyby wpłynąć na nasz rozwój osobisty. Zaburza to harmonię, której utrzymywanie w życiu wiąże się z dobrostanem psychicznym i fizycznym.

Czasem warto przystanąć i spojrzeć na swoje myśli, uczucia i zachowania z dystansu oraz zadać sobie pytanie: czy aby to, co robię, nie przynosi mi więcej szkody niż pożytku? 🤔 Czy nie zatracam się w nierealnych oczekiwaniach wobec siebie i innych albo czy nie postrzegam, że wobec mnie są takowe żywione? 🤔

Dzisiaj to ja proponuję wam chwilę przystanięcia i spojrzenia na pytanie zadane przeze mnie: „Jakie cechy perfekcjonisty towarzyszą tobie?” 🫡

Przeczytaj stwierdzenia z grafiki poniżej i zastanów się nad nimi. Te kilkanaście zdań to nie test diagnostyczny, ale zaproszenie do przyjrzenia się poniższym cechom i zastanowienia się czy zauważalne wzorce nie utrudniają ci prowadzenia życia pełnego harmonii i witalności. 🧐

 

 

W książce, z której korzystałam do stworzenia wpisu i grafiki, a jest nią „Perfekcjonizm” pani Sharon Martin, GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne znajdziemy ciekawe i wartościowe treści poświęcone właśnie zagadnieniu perfekcjonizmu.

👍Możemy w niej przeczytać czym właściwie jest to zjawisko, w jaki sposób negatywnie wpływa na życie osoby się nim kierującej oraz jak objawia się w życiu czytelnika (gdyż jest to pozycja głównie przeznaczona dla osób, które odczuwają trudności w przezwyciężaniu swojego perfekcjonizmu).

👍Następnie mamy możliwość poddania pod analizę własnego dzieciństwa i tego, jak ono przyczyniło się w rozwoju obecnych tendencji perfekcjonistycznych.

👍Ważne jest także przyjrzenie się dokładniej poszczególnym składowym perfekcjonizmu, to jest samokrytycyzmowi, krytycyzmowi, lękowi, zabieganiu, prokrastynacji, złości, zadowalaniu innych, wstydowi i poczuciu winy oraz myślom i zachowaniom im towarzyszącym, co uczynimy w poszczególnych rozdziałach.

👍Koniec książki nauczy nas jak wzbudzać w sobie motywację do utrzymywania wypracowanych zmian.

🙌Pozycja ta jest utrzymana w nurcie poznawczo – behawioralnym, opartym dodatkowo na uważności i samowspółczuciu, co czyni ją praktyczną i umożliwia skuteczne wcielanie w życie proponowanych treści.

🙌 Możecie skorzystać z niej nie tylko w kontekście sytuacji własnej, ale zaproponować jej elementy dla starszej młodzieży ze szkół średnich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij