Perfekcjonizm 💎
👉Tendencja do stawiania sobie ogromnych wyzwań, często wykraczających poza sferę najbliższego rozwoju, która zmusza do wiary w to, że należy być we wszystkim idealnym, bez odcieni szarości. Wewnętrzny przymus do udowadniania swojej wartości bez przerwy.
👉Wyczerpujący emocjonalnie, krzywdzący, bezwzględnie oczekujący efektów bez błędów i skazy.
👉Generujący dużo stresu związanego ze stawianymi sobie wymaganiami, większą ilością pracy, presją, które w efekcie przejawiają się w postaci dolegliwości fizycznych i emocjonalnych.
Dodatkowo poświęcanie bardzo dużej ilości czasu na pracę powoduje, że brakuje go na odpoczynek, hobby czy bliskie relacje z innymi ludźmi. Obawy związane z oceną przez osoby postronne skutecznie zniechęcają do podejmowania okazji, które w piękny sposób mogłyby wpłynąć na nasz rozwój osobisty. Zaburza to harmonię, której utrzymywanie w życiu wiąże się z dobrostanem psychicznym i fizycznym.
Czasem warto przystanąć i spojrzeć na swoje myśli, uczucia i zachowania z dystansu oraz zadać sobie pytanie: czy aby to, co robię, nie przynosi mi więcej szkody niż pożytku? 🤔 Czy nie zatracam się w nierealnych oczekiwaniach wobec siebie i innych albo czy nie postrzegam, że wobec mnie są takowe żywione? 🤔
Dzisiaj to ja proponuję wam chwilę przystanięcia i spojrzenia na pytanie zadane przeze mnie: „Jakie cechy perfekcjonisty towarzyszą tobie?” 🫡
Przeczytaj stwierdzenia z grafiki poniżej i zastanów się nad nimi. Te kilkanaście zdań to nie test diagnostyczny, ale zaproszenie do przyjrzenia się poniższym cechom i zastanowienia się czy zauważalne wzorce nie utrudniają ci prowadzenia życia pełnego harmonii i witalności. 🧐
W książce, z której korzystałam do stworzenia wpisu i grafiki, a jest nią „Perfekcjonizm” pani Sharon Martin, GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne znajdziemy ciekawe i wartościowe treści poświęcone właśnie zagadnieniu perfekcjonizmu.
👍Możemy w niej przeczytać czym właściwie jest to zjawisko, w jaki sposób negatywnie wpływa na życie osoby się nim kierującej oraz jak objawia się w życiu czytelnika (gdyż jest to pozycja głównie przeznaczona dla osób, które odczuwają trudności w przezwyciężaniu swojego perfekcjonizmu).
👍Następnie mamy możliwość poddania pod analizę własnego dzieciństwa i tego, jak ono przyczyniło się w rozwoju obecnych tendencji perfekcjonistycznych.
👍Ważne jest także przyjrzenie się dokładniej poszczególnym składowym perfekcjonizmu, to jest samokrytycyzmowi, krytycyzmowi, lękowi, zabieganiu, prokrastynacji, złości, zadowalaniu innych, wstydowi i poczuciu winy oraz myślom i zachowaniom im towarzyszącym, co uczynimy w poszczególnych rozdziałach.
👍Koniec książki nauczy nas jak wzbudzać w sobie motywację do utrzymywania wypracowanych zmian.
🙌Pozycja ta jest utrzymana w nurcie poznawczo – behawioralnym, opartym dodatkowo na uważności i samowspółczuciu, co czyni ją praktyczną i umożliwia skuteczne wcielanie w życie proponowanych treści.
🙌 Możecie skorzystać z niej nie tylko w kontekście sytuacji własnej, ale zaproponować jej elementy dla starszej młodzieży ze szkół średnich.