Jesteś kimś wyjątkowym!

Jesteś kimś wyjątkowym!

Ostatni czas w moich wpisach dominuje klimat skupienia, relaksu, uważności i zanurzenia w obecnej chwili. Myślę, że wielu z was przekonało się jak pomocne jest praktykowanie metod wyciszających i pozwalających spojrzeć na pewne sprawy z dystansu.  

Jednak to nie jest jedyna możliwość, pozwalająca na uspokajanie nerwów i nadmiaru emocji, szczególnie jeśli chodzi o młodsze, przedszkolne dzieci. W tym wieku sprawdzają się relaksacje kierowane, czyli takie, za którymi dziecko może podążać i dzięki temu odczuwać błogość i odprężenie. Możliwe, że macie już swoje typy książek, które was w tym wspomagają, ale jest jeszcze jedna pozycja, która może was zainteresować. To „Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci” pióra Martyny Brody, wydane przez Mamania. 

Otwierając pierwsze strony tej pięknej książeczki, przenosimy się do niebiańskiego, idyllicznego świata wyciszenia. Opowiadane na kartach historie są pełne uroku, barwnych porównań i opisów, które z łatwością przenoszą czytelnika w kreowany, baśniowy wręcz świat. Mnogość przymiotników, porównań do przyjemnych cech, doznań zmysłów i niesamowitych przygód (doświadczeń) jest wciągające i zachęcające do zanurzenia się w czytane słowa. Kiedy dziecko będzie leżeć i słuchać snutych przez opiekuna opowiadań, ma niewątpliwie szansę przeżyć cały kalejdoskop przyjemnych uczuć: od poprawy samopoczucia, poczucia posiadania wewnętrznej mocy, przez relaks i uspokojenie, do postanowienia działania czy też wzmocnienia wiary w siebie. To tylko niektóre ze stanów, jakie można zaszczepić dziecku. Również ciekawie dobrane tematy i tytuły opowiadań robią pozytywne wrażenie i pobudzają ciekawość, a więc chętnie się je czyta: „Domek leśnej babci”, „Magiczny pojazd” czy „Jestem kimś wyjątkowym”. To tylko niektóre z nich. Na końcu znajdziemy także miejsce na naszą własną, autorską relaksację. 

Gdyby ktoś żywił obawę, że nie będzie potrafił w odpowiedni sposób poprowadzić dzieci w krainę relaksu, może skorzystać z zamieszczonych w książeczce wskazówek. Dokładnie omawiają proces tworzenia nastroju sprzyjającego wyciszaniu, a nawet zasypianiu. Szczególnie istotne jest wykonywanie ćwiczeń oddechowych na początku, niezależnie od wybranej formy (czyli czy będziemy tylko rozluźniać ciało, czytać opowiadanko, lub zawierać obydwie formy), gdyż to właśnie one wprowadzają początkowy stan relaksu i przygotowują grunt pod pozostałe części. 

Jakie są zalety prowadzenia relaksacji dla dzieci? To nie tylko uważność i spokój, ale także: 

  •  wzmacnianie uwagi i koncentracji, gdyż dziecko słucha i śledzi w myślach tok opowiastki; 
  •  wzbogacanie zasobu słów oraz rozwijanie wyobraźni – umiejętności korzystania z niej, a nawet wykorzystywania do tworzenia swoich historii; 
  •  redukowanie napięcia, lęków i innych trudnych, nieprzyjemnych emocje, a przez co pozytywne wpływanie na codzienne funkcjonowanie dziecka w domu i szkole. 

Biorąc to wszystko pod uwagę, warto zaznajamiać dzieci z metodami relaksacji, zarówno w zaciszu domowym, jak również podczas różnego rodzaju zajęć terapeutycznych. Niewątpliwie nie tylko dziecko odniesie z tego korzyści, ale także my: spokojne i pogodne dzieciaki, to spokojni i pogodni opiekunowie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij