„Powiedz komuś” wsparciem w profilaktyce uniwersalnej.

„Powiedz komuś” wsparciem w profilaktyce uniwersalnej.

W otaczającym nas świecie istnieje wiele sytuacji, które są trudne i niepożądane. Żaden rodzic nie chciałby, aby stały się one udziałem jego dziecka; nikt nie chce, aby jego córka lub syn krzywdzili innych lub sami byli krzywdzeni; aby nie szanowali starszych lub przyrody. Niezbędnym jest dbanie o otaczających nas ludzi i świat, przyrodę oraz swoje ciało. To wszystko jest bardzo ważne, ale jak wytłumaczyć i nauczyć tego swoje potomstwo lub uczniów? Modelowanie jest najskuteczniejszym sposobem, nie bez przesady mówi się, że “przykład idzie z góry”. Oprócz tego zawsze możemy posilić się pomocami dydaktycznymi: kartami pracy lub książeczkami. Z tych ostatnich warta uwagi jest pozycja Elżbiety Zubrzyckiej “Powiedz komuś!” Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. 

To krótka książka, obfitująca w wiele obrazków, które zachęcą dziecko do śledzenia omawianej treści. Proste, krótkie hasła w formie zakazu (“nie wolno”) w łatwy sposób pozostają w pamięci młodszych dzieci (oczywiście podczas czytania należy rozszerzyć treść każdego hasła swoimi słowami tak, aby młody człowiek wiedział, dlaczego coś jest zabraniane – nie pozostawiamy to skwitowaniem “bo tak jest i już”). Jej zawartość podzielona jest na cztery części, ważne w funkcjonowaniu każdego człowieka, a w tym przypadku dziecka. Są to: 

  • Nasz świat jest bardzo ważny i trzeba go szanować. Odnajdziemy tutaj zasady dotyczące szacunku wobec świata roślin i zwierząt. Dzięki niej możemy odbyć dyskusję na temat wartości ekologii oraz empatii wobec istot żywych. 
  • “Wszyscy ludzie są bardzo ważni i trzeba ich szanować”. Traktuje o relacjach z innymi ludźmi i o tym, co ich rani. Przypomina o tym, że wszyscy jesteśmy sobie równi i każdemu należy się szacunek. Omawia także formy niebezpiecznych zabaw. 
  • “Dzieci są bardzo ważne i trzeba je szanować”. Omawia prawa i obowiązki, jakie wobec dzieci mają ich opiekunowie, a także one same. Tłumaczy jakich sekretów nie można dotrzymywać. 
  • “Twoje ciało jest bardzo ważne i wszyscy muszą je szanować”. Pozwala omówić treści dbania o własne ciało, od troszczenia się o nie przez dziecko, przez przemoc aż do prostego omówienia tematu złego dotyku. 

Drugie, poszerzone wydanie tej lektury szkolnej, zawiera propozycje scenariuszy zajęć z dziećmi, dotyczące omawianych tematów, ale także je rozszerzające. Co jest dla mnie ważne, autorka podkreśla możliwość uczenia już młodszych (6-letnich) dzieci szacunku, zarówno do siebie, jak i do świata oraz rówieśników. Przypomina, że możemy w życiu wybierać i skupiać się nie tylko na okrucieństwie, złych i trudnych doświadczeniach. Niewątpliwie są one udziałem zarówno dzieci, jak i dorosłych, ale im więcej energii im poświęcamy, tym bardziej zapadają w nasze umysły i rujnują  nastrójJeśli mamy tę możliwość wyboru, to skorzystajmy z niej i skupmy się na pomnażaniu dobrych sytuacji, uczuć, gestów. Mogą w tym pomóc dobre uczynki, które powinny stać się obecne w życiu każdego człowieka. Drobne gesty, uśmiechy życzliwości czy dobre słowo – to wszystko uczy szacunku do drugiej osoby, a także pozwala dostrzegać w sobie potencjał i drzemiące w sercu dobro. 

Czytanie tej książeczki może stać się inspiracją do mądrych dyskusji, szczególnie wtedy, kiedy brakuje nam natchnienia, a chcielibyśmy przekazać ważne treści dotyczące szacunku oraz dbania o siebie i swoje otoczenie. 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij