
Jest coś takiego w tematyce zwierząt, że maluchy chętnie o nich słuchają i bawią się figurkami (kartami) je symbolizującymi. To bardzo pozytywne, bo nie dość, że zachęcamy w ten sposób do edukacji przyrodniczej, to jeszcze uczymy szacunku i podejścia do zwierząt. W moim domu na przykład aktualnym hitem są kury. 😄🐓🐔
Nic więc dziwnego, że kiedy otworzyłam pudełko z grą „Kurnik” Nasza Księgarnia – pierwszą rzeczą, którą pomyślałam, to „Dlaczego moje maluchy są jeszcze maluchami…” 😃 Gdyby nie fakt, że mają dwuletnie, niszczycielskie instynkty, z chęcią pobawiłabym się z nimi tą grą, chociażby w okrojonej wersji, bo jej elementy są po prostu cudne. Kury, gniazda i ich jajka… Idealne! Ale muszę jeszcze troszkę poczekać. Gra jest bowiem dedykowana dla 4 latków (chociaż słyszałam głosy, ze trzylatki też sobie już nieźle radzą), opiera się na prostych zasadach, typowych dla memory, chociaż następuje pewne utrudnienie. Pokolei.
🐔Najpierw przygotowujemy grę. Kładziemy na środku stołu wszystkie gniazda. Następnie pod nimi mieszamy żetony z kurami i każdą kurę umieszczamy w gnieździe. Jedno z gniazd pozostanie puste. Żetony jajek układamy znakami zapytania do góry pod zestawami kur z gniazdami.
🐔Celem gry jest zdobycie jak największej ilości jajek. Aby tak się stało, należy znaleźć kurę wysiadującą jajko w kolorze tego wybranego i odkrytego przez gracza odbywającego turę (na odwrocie karty z kurą jest narysowane gniazdko z kolorowym jajkiem). Jeśli tak się stanie, zdobywa on żeton z jajem i powtarza działanie (to znaczy, że odkrywa drugi żeton z jajkiem i szuka do niego odpowiedniej kury). Jeśli jednak nie odnajdzie on wysiadywanego jajka w odpowiednim kolorze pod wybraną kurą, żeton jajka pozostaje odkryty, a gracz kończy swoją kolejkę. Co ważne, po wyborze żetonu z jajem i żetonu z kurą na gnieździe oraz sprawdzenie koloru jajka przez nią wysiadywanego, następuje przeniesienie jej do gniazda, które do tej pory było wolne. Utrudnia to zapamiętywanie kur z kolorami jaj, które wysiaduje. I to bardzo urozmaica zabawę. Jeśli chcielibyście zagrać w to na przykład z 3 latkami, można próbować nie przekładać kur z gniazda do gniazda, tylko pozostawiać je ciągle w tym samym miejscu.
🐔Gra w świetny sposób ćwiczy spostrzeganie, selektywność uwagi, przedłużoną koncentrację, czujność, pamięć krótkotrwałą. Oprócz tych oczywistych korzyści, mających wpływ na rozwój funkcji poznawczych, dzieci w wieku przedszkolnym otrzymują kolorową i prostą w zasadach grę, która wciągnie je na dłuższy czas. Będzie też ciekawym pretekstem do ćwiczenia umiejętności oczekiwania na swoją kolej, radzenia sobie z przegraną, chęcią bycia pierwszym i akceptowaniem odmowy z tego powodu.
Jeśli poszukujecie fajnej, szybkiej gry, która sprawi frajdę wam i waszym dzieciom, a przy okazji umożliwi kształtowanie i rozwój ważnych umiejętności poznawczych, to ta gra będzie strzałem w dziesiątkę. Nie mówiąc już o tym, że jej bohaterem są kury… 😃