Kolorowy „Kurnik” dla dzieci

Kolorowy „Kurnik” dla dzieci

Jest coś takiego w tematyce zwierząt, że maluchy chętnie o nich słuchają i bawią się figurkami (kartami) je symbolizującymi. To bardzo pozytywne, bo nie dość, że zachęcamy w ten sposób do edukacji przyrodniczej, to jeszcze uczymy szacunku i podejścia do zwierząt. W moim domu na przykład aktualnym hitem są kury. 😄🐓🐔

 

Nic więc dziwnego, że kiedy otworzyłam pudełko z grą „Kurnik” Nasza Księgarnia – pierwszą rzeczą, którą pomyślałam, to „Dlaczego moje maluchy są jeszcze maluchami…” 😃 Gdyby nie fakt, że mają dwuletnie, niszczycielskie instynkty, z chęcią pobawiłabym się z nimi tą grą, chociażby w okrojonej wersji, bo jej elementy są po prostu cudne. Kury, gniazda i ich jajka… Idealne! Ale muszę jeszcze troszkę poczekać. Gra jest bowiem dedykowana dla 4 latków (chociaż słyszałam głosy, ze trzylatki też sobie już nieźle radzą), opiera się na prostych zasadach, typowych dla memory, chociaż następuje pewne utrudnienie. Pokolei.

 

 

🐔Najpierw przygotowujemy grę. Kładziemy na środku stołu wszystkie gniazda. Następnie pod nimi mieszamy żetony z kurami i każdą kurę umieszczamy w gnieździe. Jedno z gniazd pozostanie puste. Żetony jajek układamy znakami zapytania do góry pod zestawami kur z gniazdami.

 

 

🐔Celem gry jest zdobycie jak największej ilości jajek. Aby tak się stało, należy znaleźć kurę wysiadującą jajko w kolorze tego wybranego i odkrytego przez gracza odbywającego turę (na odwrocie karty z kurą jest narysowane gniazdko z kolorowym jajkiem). Jeśli tak się stanie, zdobywa on żeton z jajem i powtarza działanie (to znaczy, że odkrywa drugi żeton z jajkiem i szuka do niego odpowiedniej kury). Jeśli jednak nie odnajdzie on wysiadywanego jajka w odpowiednim kolorze pod wybraną kurą, żeton jajka pozostaje odkryty, a gracz kończy swoją kolejkę. Co ważne, po wyborze żetonu z jajem i żetonu z kurą na gnieździe oraz sprawdzenie koloru jajka przez nią wysiadywanego, następuje przeniesienie jej do gniazda, które do tej pory było wolne. Utrudnia to zapamiętywanie kur z kolorami jaj, które wysiaduje. I to bardzo urozmaica zabawę. Jeśli chcielibyście zagrać w to na przykład z 3 latkami, można próbować nie przekładać kur z gniazda do gniazda, tylko pozostawiać je ciągle w tym samym miejscu.

 

 

 

🐔Gra w świetny sposób ćwiczy spostrzeganie, selektywność uwagi, przedłużoną koncentrację, czujność, pamięć krótkotrwałą. Oprócz tych oczywistych korzyści, mających wpływ na rozwój funkcji poznawczych, dzieci w wieku przedszkolnym otrzymują kolorową i prostą w zasadach grę, która wciągnie je na dłuższy czas. Będzie też ciekawym pretekstem do ćwiczenia umiejętności oczekiwania na swoją kolej, radzenia sobie z przegraną, chęcią bycia pierwszym i akceptowaniem odmowy z tego powodu.

 

Jeśli poszukujecie fajnej, szybkiej gry, która sprawi frajdę wam i waszym dzieciom, a przy okazji umożliwi kształtowanie i rozwój ważnych umiejętności poznawczych, to ta gra będzie strzałem w dziesiątkę. Nie mówiąc już o tym, że jej bohaterem są kury… 😃

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij