Myśląc jak przewrotna żabka

Myśląc jak przewrotna żabka

Wiosna. Wróciły bociany, kwiaty rozkwitają pięknymi kolorami, drzewa wypuszczają pąki. Nad stawem rozpoczyna się życie. Jego stali mieszkańcy wychylają z wody, aby zobaczyć co się dzieje na powierzchni, powygrzewać się na słońcu. Zawalczyć o miejsce w trawie i zdobyć lepsze miejsca do odpoczynku. Kim są te tajemnicze zwierzęta? To „Przewrotne żabki” od Granny.

 

 

Opis gry zaczęłam od przywołania krajobrazu polskiego środowiska, jednak żabki pochodzą z bardziej egzotycznych terenów, lasów tropikalnych, stąd takie kolorowe ubarwienie ich skóry. Nie rozminęłam się jednak z celem rozgrywki, gdyż polega on na zdobyciu przewagi na planszy. Każdy z graczy dostaje okrągły żeton z kolorem żabki, którego nie ujawnia pozostałym. Jego zadaniem jest takie zagrywanie kwadratowymi żetonami (których na ręku ma zawsze trzy), aby na koniec posiadać na planszy większość żetonów z gadami w kolorze, który otrzymał na początku. Podczas swojej tury gracz wykonuje 3 kroki: pierwszy to wyłożenie kafelka z ręki w wybrane przez siebie miejsce na planszy, kolejny to wykonanie działania przypisanego do kafelka. Ostatni do dobranie kafelka ze stosu. Jak wspomniałam, żetony kwadratowe mają specjalne działania. Żabki sprawiają, że kafelki wskazane przez strzałki zostają odwrócone. Z kolei węże zbijają kafelki z żabkami. Gra dobiega końca gdy stos kafelków do dobierania się skończy lub na planszy znajdzie się 16 odkrytych kafelków.

 

 

Ta prosta gra przeznaczona jest dla młodszych graczy (od 6.tego roku życia, jednak zawsze należy wziąć pod uwagę ogranie dziecka i ogólny jego poziom funkcjonowania) w liczbie od dwóch do czterech. Dzięki jasnym zasadom możemy ćwiczyć rozpoznawanie kierunków (góra, dół, prawo, lewo, ukos), pamięć krótkotrwałą, przewidywanie, przerzutność uwagi, odraczanie reakcji. Oprócz tak oczywistych korzyści, jak rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej czy doskonalenie motoryki małej, dzięki tej grze możemy poruszyć tematykę umiejętności przegrywania, wygrywania czy odporności na frustrujące zmiany. Istotnym aspektem jest także elastyczność i dostosowywanie się do zmian / nieprzewidywalność ruchu innego gracza.  Dzięki temu możemy z dziećmi porozmawiać o nieprzewidywalnych zmianach, godzeniu się i radzeniu sobie z nimi. A wszystko to dzięki niepozornej, a dającej spore możliwości, grze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij