Wielkimi krokami zbliża się czas odpoczynku od typowych obowiązków szkolnych i przedszkolnych. Nie oznacza to jednak, że rodzice odpoczywają, bo jest się nimi na pełny etat niezależnie od wakacji czy urlopów. Warto w tym wszystkim pamiętać o sobie i w krótkich chwilach oddechu zajmować się aktywnościami sprawiającymi nam radość. A kiedy będziemy już mieć czas, przestrzeń wewnętrzną oraz poczujemy się zrelaksowani i chętni do rozmów, to…. możemy zająć się psychoedukacją. 😀 Bo jej nigdy dość! A forma wcale nie musi być nużąca i polegająca na „wykładzie”, bo będzie to nudne i dla nas i dzieci.
Co więc proponuję?
Książeczki!
I nie mówię o tym tylko dlatego, że jestem molem książkowym (bo jestem :D), ale dlatego, że jest coraz więcej wciągających, pięknych pozycji, które zainteresują młodszych i starszych.
A jeśli chodzi o najmłodszych, to mam polecajkę! Piękną, kolorową serię „Przygody Gucia”. Dostałam w swoje rączki najnowsze części, więc z dużą chęcią je Wam pokażę!
„Przygody Gucia” to seria krótkich historii opowiadających o uroczym jednorożcu, którym jest właśnie tytułowy Gucio. Nie jest jednak taki jak wszystkie jednorożce, gdyż jego grzywa zmienia kolory! Ich barwy zależą od nastroju, który aktualnie przeżywa. Dzięki tak obrazowemu przedstawieniu stanów emocjonalnych i związanych z nimi sytuacji najmłodsi mogą przyswajać wiedzę na temat podstawowych uczuć (między innymi takich jak strach, smutek, radość, wstyd czy miłość) w zrozumiały i bezpieczny dla nich sposób – czyli na na przykładzie zwierzątka. To ważne, aby mały człowiek mógł zrozumieć złożoność różnych emocji na zrozumiałych dla niego przykładach. Bajkowa postać umożliwia początkową obserwację z dystansu, która po jakimś czasie ma szansę przenieść się na konkretne sytaucje z życia dziecka, co umożliwia ich omówienie. Wyjaśnienia i podpowiedzi, które odnajdujemy w książeczce, są ciekawymi możliwościami, które warto uwzględniać podczas rozmów z naszymi maluchami, a następnie wykorzystać jako rozwiązania w ich konkretnych przykładach.
Jak jednak wspomniałam, dzisiaj pokazuję wam ostatnie z serii książeczki, które są bardziej złożone, niż te, które traktują o prostych stanach emocjonalnych. Te części skupione są na bardzo ważnych umiejętnościach społecznych, których nabycie jest jednym z warunków pozytywnego i wartościowego funkcjonowania w grupie. Te kompetencje to mówienie słowa”dziękuję”, akceptowanie porażek oraz dzielenie się z innymi. Jak więc widzicie nabycie biegłości w posługiwaniu się tymi zdolnościami stanowi ważny postęp w życiu dziecka.
W książeczce „Gucio mówi dziękuję” nasz bohater na przykładzie wyjazdu do babci przekonuje się, że słowo „dziękuję” sprawia, że czujemy się doceniani. Pozwala nie tylko o zadbanie o relacje, ale również na okazanie uczuć drugiej osobie.
W „Gucio uczy się przegrywać” odnajdujemy umiejętność radzenia sobie z porażką oraz podkreślenie faktu istotności ćwiczenia w celu uzyskania wprawy w danej czynności. Nie od razu przecież Rzym zbudowano, więc czas, jaki poświęcimy na doskonalenie siebie, zaprocentuje w postaci nowych umiejętności oraz nowych relacji, które będą ulegać poprawie ze względu na adekwatne reakcje.
Z kolei „Gucio uczy się dzielić” zabiera nas na przyjacielski piknik na drzewie podczas którego bohater ma kłopot z dzieleniem się swoją własnością. Doprowadza to do nieprzyjemnej sytuacji, w której jego przyjaciele nie mają ochoty z nim przebywać. Na szczęście Gucio wyciąga odpowiednie wnioski i dzięki temu wie jak dzielić się z innymi mając jednocześnie z tego przyjemność.
Przygody Gucia oferują treści, które są ważne z perspektywy prawidłowego rozwoju emocjonalnego i społecznego dziecka. W przyjemny oraz bezpieczny sposób wprowadzamy dziecko w świat uczuć i relacji międzyludzkich, pokazujemy, że jesteśmy gotowi rozmawiać i być przy nim w różnych, szczególnie tych trudnych chwilach. Forma wizualna jest urocza, co stanowi dodatkowy atut. Kiedy więc wasz wewnętrzny Gucio będzie mieć grzywę w kolorze żółtym, to sięgnijcie po książeczki i razem z waszymi dziećmi wejdźcie w świat kolorowych jednorożców. Myślę, że sami również się sporo z niego nauczycie.