O dobrych i złych sekretach z perspektywy psychologów

O dobrych i złych sekretach z perspektywy psychologów

Moją dzisiejszą recenzję poprzedzi pewna refleksja. Ostatnio uczyłam pewną dziewczynkę trzech kroków reakcji na nieodpowiednie zachowanie wobec niej (w wielkim skrócie: dwie słowne prośby o zaprzestanie krzywdzącego zachowania skierowane do rówieśnika oraz pójście po pomoc do dorosłego w kroku trzecim). W pewnym momencie dziewczynka zaoponowała, stwierdzając, że nie pójdzie do osoby dorosłej, bo przecież nie można się skarżyć. Taki komunikat dostała od rodzica: ze swoimi problemami należy radzić sobie samemu.

Nie będę doszukiwać się złych intencji w rodzicu, który jej to polecił. Myślę, że chciał uczyć ją większej samodzielności. Może się jednak zdarzyć, że takie porady przyniosą niespodziewane skutki. Dziecko nie powie o czymś, co powinno. Będzie ofiarą złych zachowań i intencji. W sytuacji takich, jak powyżej, należy uczyć kiedy można samemu próbować rozwiązywać swoje problemy, a kiedy należy chodzić po pomoc i nie dotrzymywać pewnych sekretów. Jeszcze w czasie wakacji pisałam wam o książce, która porusza ten temat w kontekście młodzieży. Istnieje też pewien książkowy odpowiednik dla dzieci – są to „Dobre i złe sekrety” Elżbiety Zubrzyckiej  GWP dla dzieci – Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Dobre sekrety to wszystkie te, które mają na celu sprawienie komuś niespodzianki, przyjemności, radości. Mogą komuś pomóc, nie robią nikomu krzywdy i dobrze się z nimi czujemy.

Złe sekrety krzywdzą osobę je utrzymujące lub innych. Mogą powodować kłopoty i straty (pożyczenie rzeczy rodziców bez ich wiedzy), niebezpieczeństwo (zabawa dzieci na cienkim lodzie), a nawet zagrożenie życia (odejście z kimś obcym, przyjmowanie od starszych różnych substancji). Należy o nich koniecznie informować dorosłych, co jest tłumaczone w prosty i obrazowy sposób.

Na kartach książki odnajdziemy także dokładnie omówione przykłady, jak odmawiać uczestnictwa w złych zabawach, które mogą krzywdzić innych. Opowiada w delikatny sposób czym jest zły dotyk i zdejmuje z dziecka odpowiedzialność za zachowanie dorosłego, zachęcając jednocześnie do reagowania, gdy wie o takiej krzywdzie. Wskazuje do kogo można zwrócić się o pomoc.

Istotne są również te sekrety, które dotyczą Internetu. Jak wiadomo, jest to fantastyczne narzędzie do zdobywania wiedzy, relaksowania się i tworzenia. Z drugiej strony w Internecie poruszają się osoby, które wykorzystują informacje i dane uzyskane od dzieci z korzyścią dla siebie, ale z krzywdą dla młodych ludzi i ich rodzin. Ważne jest odpowiednie i ostrożne korzystanie z niego przez najmłodszych. Lektura podpowiada 7 zasad bezpiecznego zachowania w Internecie, które warto omówić i wspierać w ich stosowaniu przez naszych uczniów.

Co jednak z niepokojem mojej uczennicy i jej obawą przed „byciem skarżącą”? W książce znajdziemy na to pytanie odpowiedź stwierdzającą, że skarżenie się ma miejsce wtedy, gdy dzieci same mogą rozwiązać swoją trudność (nie potrzebują pomocy) i nikomu nie dzieje się krzywda. To ogólna i dobra definicja, gdyż każde dziecko jest na innym poziomie rozwoju i może potrzebować pomocy w sytuacjach odmiennych, niż pozostali. Przez tak przedstawione podpowiedzi nie musi się martwić, że za bardzo polega na dorosłych, tylko poczuje się zachęcone do walki o siebie w formie prośby o pomoc w sytuacji, gdy jemu samemu brakuje zasobów. Dzięki stronom dla dorosłych również oni będą wiedzieli w jaki sposób wesprzeć swoje dzieci i jak rozmawiać o trudnych sytuacjach, dotyczących rozróżniania dobrych od złych sekretów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij