„Bo o to chodzi w przyjaźni, żeby dawać sobie nawzajem radość”
Kim są nasi przyjaciele? Jacy są? I dlaczego akurat są nimi ci ludzie? Nasze odpowiedzi będą się różnić, zarówno ze względu na wiek, jak i doświadczenia, niemniej zapewne większość zgodnie stwierdzi, że przyjaciele pełnią ważną funkcję w ich życiu. Można byłoby tutaj pisać o teorii społecznej dotyczącej przyjaźni, dlaczego ewolucyjnie tworzymy gromady… I każdy punkt widzenia zawierałby dużo prawdy, jednak dzisiaj najistotniejszym dla mnie jest, że nasi podopieczni – uczniowie, klienci, dzieci – bardzo potrzebują tej bliskiej, społecznej relacji. Oraz odrobiny refleksji dlaczego warto dbać o więzi z innymi ludźmi. Internet nie jest w stanie zastąpić wszystkich kontaktów z drugim człowiekiem, a odnoszę wrażenie, że dla części dzieci i młodzieży coraz trudniejszym staje się tworzenie głębokich i ciepłych relacji z rówieśnikami. Jeśli chcemy ich trochę wesprzeć w budowaniu serdecznych związków, to warto sięgnąć po nową książką Sensus „Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku”.
O tym sympatycznym, niebieskim potworze, stworzonym przez Urszulę Młodnicką i Agnieszkę Waligórę, pisałam już kiedyś, a dzisiaj poopowiadam wam o drugiej części jego przygód. Tym razem Pinku analizuje swoją relację z przyjaciółmi: Bingo, Leo i Lulką. Ta wesoła gromadka tworzy zgraną paczkę, jednak jak na żywiołowe towarzystwo przystało, przeżywa różnego rodzaju wzloty i upadki. Podczas czytania książki mamy okazję prześledzić kilkanaście krótkich historyjek dotyczących naszych bohaterów, po których przeczytaniu możemy poddać się refleksji, jak również uzupełnić ciekawe, proste ćwiczenia uporządkowujące poruszany temat.
Na początku czytelnik poznaje przyjaciół Pinka i razem z nim zastanawia się kim są jego przyjaciele i dlaczego są ważni. Dzięki dalszym historiom możemy uświadomić sobie dlaczego sprawianie radości bliskim jest tak ważne, po co troszczyć się o siebie, jak dbać o poufność i zachowanie tajemnicy czy wyjaśnianie sobie nieporozumień oraz przepraszanie. Książka porusza również ważny wątek dzielenia się przyjaciółmi i akceptowania tego, że nikt nie jest na naszą wyłączność i może rozmawiać także z innymi, nawet jeśli my tych innych nie lubimy. Przypomina o tym, jak ważne jest wybaczanie błędów (sobie) i innym. Mówi o wielu istotnych sprawach, o których czasami się nie myśli, czasem ignoruje lub nie zwraca uwagi, a są ważne w budowaniu dobrej i pozytywnej, przyjacielskiej relacji. Ta stosunkowo krótka książka obfituje w wiele pięknych i mądrych cytatów, które z powodzeniem możemy wykorzystywać w naszej codzinnej pracy, jak również poddawać je pod dyskusję indywidualną czy podczas zajęć psychoedukacyjnych w klasie.
Jeśli więc szukacie książki, w której będziecie mogli przeanalizować relację waszego ucznia / uczennicy, to zachęcam, aby sięgnąć po nową część przygód Pinka. Myślę, że również dla nas, dorosłych, dostarczy ona podstawy do solidnych refleksji na temat życiowych relacji.
„Przyjaciel to taki ktoś, przy kim możesz czuć się sobą”.