O trudnych przyjaźniach słów kilka

O trudnych przyjaźniach słów kilka

Prawdziwa przyjaźń. Aspekt ludzkiego życia, który szczególnie doceniają osoby dorosłe. Bycie w trwałej, zdrowej, przyjacielskiej relacji jest w stanie pomóc w przetrwaniu tych najtrudniejszych i smutnych życiowych chwil. Już młodsze dzieci poszukują wokół siebie osób, przy których będą czuć się bezpiecznie, będą mogły się z nimi pobawić i nie być narażone na dokuczanie i inne przykre słowa. Czasami wejdą w relację, która nie jest w porządku, ale nie wiedzą jak mają postąpić, żeby się z niej wycofać.

W takich sytuacjach najlepsza jest rozmowa z kimś bliskim, doświadczonym, kto podpowie, czy zachowanie przyjaciółki / przyjaciela jest w porządku. Można przy tym posłużyć się opowiadaniem, które w obrazowy sposób dopełni słowne wyjaśnienia dorosłego. Do tego celu polecam wam książeczkę Elżbiety Zubrzyckiej „Chcę mieć przyjaciela. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem” GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. O czym dokładnie jest ta książeczka?

 

 

Dziewczynka, bohaterka opowiadania, czuła się samotna i chciała się z kimś zaprzyjaźnić. Zdarza się, że spotykam dzieci, które czują, że nie mają bliskiego przyjaciela i starają się go odnaleźć wśród rówieśników. Każde z nich posiada różne wizje przyjaźni i tego, czego od niej oczekują. Biorą przy tym pod uwagę różnych kandydatów, nie zawsze odnajdując odpowiednie i godne zaufania osoby.

Nasza bohaterka w swoich poszukiwaniach przyjaźni podczas spaceru zawędrowała nad wodę i tam spotkała krokodyla. Wydawał się samotny tak jak ona, więc postanowiła się z nim zaprzyjaźnić. Na początku wszystko zdawało się być w porządku, rozmawiali, uśmiechali się do siebie. Jednak później krokodyl zaczął zachowywać się roszczeniowo, ignorując potrzeby przyjaciółki i wprawiając ją często w zakłopotanie oraz poczucie winy. Podczas pewnej rozmowy krokodyl stanowczo powiedział, że się nie zmieni, bo taką ma naturę i że to ona powinna się do niego dopasować, bo inaczej ją zje. Dziewczynka odeszła, rozmyślając o tym, czy dobrym pomysłem było zaprzyjaźnianie się z krokodylem. W tym czasie spotkała Misia Koala, z którym zaczęła spędzać czas. Lubili robić te same rzeczy, opowiadali sobie swoje tajemnice. I chociaż zdarzało się, że zależało im na innych zabawach czy formach spędzania wspólnego czasu, to potrafili dopasować się do siebie nawzajem. Ostatecznym sprawdzianem ich relacji było spotkanie z krokodylem nad rzeką. Czy ich przyjaźń przetrwała? Tego musicie dowiedzieć się sami.

 

 

Książeczka o przyjaźniach dziewczynki jest świetnym wstępem do rozmowy na ten temat z dziećmi w młodszym wieku szkolnym i zerówce przedszkolnej. W tym czasie dzieci zaczynają nawiązywać pierwsze bliskie relacje, które niejednokrotnie pozostają w ich pamięci na dłużej. Ważne jest więc nauczanie dzieciaków jak rozpoznać dobre i przyjazne zachowania, a jak unikać tych, które je ranią. Niektóre dzieci notorycznie zachowują się w nieodpowiedni sposób, zaczepiając, przezywając i wyśmiewając innych. Takim młodym ludziom trzeba pomóc i pokazać jak należy się zachowywać, żeby utrzymać przy sobie prawdziwych przyjaciół.

Do wymienionych wyżej celów możemy użyć opisanej przeze mnie książeczki. Historia w niej zawarta jest prosta i przejrzysta, ukazuje cechy przyjazne i utrudniające przyjaźń w czytelny sposób, dzięki czemu dziecko szybko będzie w stanie zrozumieć na czym polega dobra relacja. Sprowokuje je do refleksji nad obecnymi relacjami i ocenieniem tego, czy jej/jego przyjaciel/przyjaciółka są rzeczywiście osobami godnymi zaufania, pomocnymi, wspierającymi i czy w sposób satysfakcjonujący wspólnie spędzają czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij