To, co naprawdę się liczy

To, co naprawdę się liczy

„To, co naprawdę się liczy” Kiedy zobaczyłam ten podtytuł, zatrzymałam się w czynności, którą akurat wykonywałam. Co można pomyśleć, gdy przed oczami wyrośnie nam takie hasło? Każdy inaczej odpowie na to pytanie, w zależności od sytuacji w jakiej się znalazł i wartości, które wyznaje. Jeśli ktoś jest ubogi, ważne okażą się pieniądze. Gdy brakuje miłości to będzie poszukiwać jej w czynnościach i ludziach. Intensywna praca i nauka wymagają chwili spokoju, relaksu, odpoczynku. To mogliby pomyśleć ludzie dorośli, co jednak z dzieciakami? Co obecnie się dla nich liczy? Niektórym starszym do głowy przychodzą etykiety i oceny: Internet, zabawa, brak obowiązków. Nie tędy droga. Młodzi ludzie mają takie same potrzeby i podobne wartości, jak ich rodzice, jednak spełniają je w inny, czasem niezrozumiały dla otoczenia, sposób. I tak jak ludzie dorośli zapominają czasem o tym, że mają wiele skarbów, tak również dzieciaki zapominają czym dysponują. Może im o tym przypomnieć „Wielka księga superskarbów” Susanny Isern i Rocio Bonilla.

Każdy człowiek, czy to młody, czy stary, posiada coś niematerialnego, czy też coś, co czyni jego życie bogatszym i ciekawym. Goniąc za wzorami, które są dla niego trudno osiągalne, gubi coś, co już ma – i trochę zapomina to doceniać. Porównywanie ubrań, marek telefonów czy osiągnięć w grach jest już trochę wpisane w okres dorastania i powoduje, że niektóre dzieciaki skupiają się wyłącznie na imponowaniu w „modnych” kwestiach. Często zaczyna się już to w przedszkolu – nie jeden raz zdarzało mi się usłyszeć od „zerówkowiczów”, że jeden jest lepszy od drugiego w rankingach w grach. Myślę, że kiedy tylko zaczynamy słyszeć takie komentarze, lub smutni mali ludzie mówią, że tak naprawdę to „nie mają nic wartościowego”, warto przypominać im o wielkich skarbach, które już są w nich lub obok nich. „Wielka księga superskarbów” może być wsparciem w takich rozmowach (lub zajęciach dla grup), które wspomoże w przypominaniu o tych ważnych, ale zapomnianych, dziecięcych skarbach. Podobnie jak w „Wielkiej księdze supermocy” czytamy krótkie historyjki o dzieciakach, które mają coś cennego i się z tego cieszą. Każda strona zawiera omówiony i pięknie zilustrowany skarb, czy też dar, między innymi: przyjaciół, miłość, zwierzęta, wspomnienia, wyjątkowe rzeczy, książki czy tajną kryjówkę. Jedne są bardziej oczywiste, inne trochę mniej, jednak wszystkie niosą radość i dumę dla ich posiadaczy. Wykorzystując opisy i ilustracje możemy przejść z młodym człowiekiem przez piękny krajobraz ludzkiej różnorodności i możliwości, jakie już ma lub potencjalnie się przed nim rysują. Jednocześnie unikamy przy tym wartościowania i określania tego, co jest lepsze, a co gorsze, bo każdy z tych omówionych skarbów jest wyjątkowy na swój sposób, należy tylko o nim pamiętać. Chociaż nie, jeden jest najważniejszy oraz najbardziej wyjątkowy – i przeczytamy o nim na końcu książki: „Kiedy Lara chce spojrzeć swojej tajemniczej przyjaciółce w oczy, musi tylko zajrzeć do lustra. Superskarbem Lary jest ONA SAMA”. O ten superskarb trzeba dbać przede wszystkim.

 

Możecie to zrobić przy pomocy moich kart pracy, na których można rysować i pisać o swoich superskarbach – częstujcie się i tym samym wspierajcie swoich bliskich młodych ludzi.

 

Moja Księga Super – Skarbów w pdf – KLIK!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij