W podążaniu za pierniczkami…

W podążaniu za pierniczkami…

Właśnie zaczęły się wakacje. Myślę, że część z was ma już pewne plany, które obejmują relaks, aktywność oraz zadbanie o własne potrzeby. Ze swojej perspektywy mam jeszcze parę projektów do dokończenia, jednak w tym nadchodzącym, spokojniejszym od obowiązków okresie, będę chciała dużą część czasu spędzić zarówno ze swoimi, jak i rodzinnymi dzieciakami.

Więc dzisiaj, idąc za tym postanowieniem, sięgnęłam po grę, którą już od dłuższego czasu miałam w głowie. Dzięki współpracy z dziewczynkami mogłam wcielić się w postacie z „Jasia i Małgosi” i spróbować pysznych słodyczy, nie dając się przy tym złapać Babie Jadze.

 

 

Fabuła gry nawiązuje do znanej bajki, a naszym celem jest zjedzenie 5 pierniczków z chatki Baby Jagi. W trakcie rozgrywki staramy się układać obrazki z kolorowymi i apetycznymi (przez nie nabrałam ochoty na czekoladki) słodyczami. Za każdym razem, gdy skompletujemy dany obrazek, odbieramy jeden żeton pierniczka, który znajduje się na kominie naszej przeciwniczki.

 

 

Zanim to jednak nastąpi, musimy przygotować grę i sama ta czynność sprawia naprawdę niezłą frajdę. Domek, który stanowi centrum naszej rozgrywki, jest w formie 3D i musimy go w odpowiedni sposób złożyć, jednak nie jest to trudne. Również pionki nie poruszają się po standardowych polach, tylko są przesuwane po krawędzi pudełka, w którym znajduje się chatka Baby Jagi. Takie zaprojektowanie elementów urozmaica i uatrakcyjnia grę, gdyż dzieci lubią niestandardowe rozwiązania, bo zaciekawiają i ułatwiają one zaangażowanie się w treść gry.

 

 

Kiedy już przygotujemy wszystko zgodnie z wytycznymi dokładnej instrukcji (ułożenia domku i pionków, rozdania kafelków graczom oraz utworzenia stosików z pozostałych), przechodzimy do samej rozgrywki.  Składa się ona z następujących po sobie rund. W każdej z nich gracz wybiera 1 z dwóch odkrytych kafelków (na których są obrazki z fragmentami słodyczy, czekoladki, okruchy lub gwiazdka), jakie ma przed sobą i dokłada go do tych leżących na stole w taki sposób, żeby stykał się z krawędzią innego (jednak nie może to być sam narożnik). Po zakończeniu tury gracz dobiera z jednego ze stosików kafelek tak, żeby mieć dwa. Należy przy tym pamiętać, że jeśli dobierze się czapkę Baby Jagi, to należy wykonać ruch jej figurką w liczbie odpowiadającej ilości fioletowych kropek na zewnętrznych krawędziach kafelków wyłożonych na stole. Następnie ponownie dobiera kafelek ze stosiku. Jeśli zostanie skompletowana jedna ze słodyczy, gracze biorą pierniczek z komina domku, a jego akcję specjalną mogą wykonać w dowolnym momencie i kolejności.

 

 

Kiedy każdy z graczy wykona swoją turę, następuje koniec rundy. Należy wtedy przesunąć postacie Jasia, Małgosi i Baby Jagi. Pionki są przesuwane o tyle pól, ile kropek danego koloru jest na zewnętrznej krawędzi ułożonych kafli. Cała gra kończy się z kolei gdy gracze zbiorą 5 żetonów, gdy Baba Jaga złapie jedno z dzieci lub gdy któreś z nich ją dogoni.

 

 

Kooperacja to jedna z moich ulubionych mechanik gier, szczególnie, jeśli chodzi o młodsze dzieci. Dzięki wspólnym, rodzinnym rozgrywkom, uczymy naszych najmłodszych współpracy, negocjacji czy dyskusji z pozostałymi. Trudne emocje, towarzyszące przegrywaniu, są tutaj wyciszone przez wspólnie podejmowaną odpowiedzialność i zasadę jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Tak przedstawione reguły ułatwiają wejście w świat gier i późniejszej rywalizacji, występującej w innych planszówkach. Piękne, kolorowe obrazki oraz pomysłowe elementy gry pobudzają wyobraźnię i zachęcają do snucia historii na temat tego jak dzieci przyszły do chatki, w jaki sposób rozmawiały z Babą Jagą, jak od niej uciekały. Można przy tym przypomnieć podstawowe zasady zachowania wobec obcych dorosłych i tego, na co należy uważać i dlaczego warto mieć ograniczone zaufanie do nieznanych sobie ludzi.

 

 

Życzę wam i sobie wielu fajnych wieczorów, spędzonych przy grach, gdzie jedną z nich mogłaby być właśnie „Jaś i Małgosia”. Oprócz rozwoju i doskonalenia różnych umiejętności oraz ważnych dyskusji, zyskamy coś najważniejszego: wspólnie spędzany czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij