Jesteśmy już na końcowym odcinku wakacji. Podsumowujemy wyjazdy, kolekcjonujemy wspomnienia oraz pamiątki, które z nich przywieźliśmy. Niektórzy z nas byli w dalekich krajach i mogli zobaczyć wiele nowych i niecodziennych miejsc oraz rzeczy, inni postawili na poznawanie najbliższego otoczenia. Niezależnie od tego gdzie byliście, teraz możecie wybrać się w jeszcze jedną podróż – do egzotycznej, tajemniczej i jednocześnie pięknej „Dżungli”.
Ta nowa gra od Naszej Księgarni oferuje nam niecodzienne połączenie – puzzli i gry – poprzez dopasowywanie elementów oraz ruch pionkami. W rozgrywce mogą brać udział dzieciaki, które ukończyły 5 lat, jednak świetnie będą się bawić również starsi gracze. Pięknie namalowane postacie zwierząt, które wyłaniają się z cienia planszy i płytek oraz duża plansza sprawiają, że „Dżungla” sprawdzi się również na zajęciach edukacyjnych i specjalistycznych (rewalidacyjnych), gdyż już samym swoim wyglądem – cieniami zwierząt i płytkami gry – zaciekawia dzieciaki. Solidne wykonanie gwarantuje nam użytkowanie jej przez dłuższy czas. Co jednak dzięki niej zyskujemy, oprócz wrażeń estetycznych?
O tym napiszę za chwilę. Najpierw opowiem wam pokrótce co dzieje się podczas standardowej rozgrywki. Miejscem, które poznajemy podczas rozgrywki, jest amazońska dżungla budząca się do życia po nocy. Wschodzące słońce ujawnia pokolei jej mieszkańców, co stanowi jednocześnie podstawową zasadę gry: losowane płytki muszą być układane według zasady od dołu do góry, co oznacza, że najpierw kładziemy płytki pasujące do najniższej części dżungli, na przykład tę z kolibrem. Kiedy słońce oświetli całe zwierzę (czyli graczowi uda się skompletować wizerunek zwierzęcia – a w zależności od wielkości może potrzebować do tego od 1 do 4 płytek) gracz zdobywa punkty i według ich liczby przesuwa swój pionek na torze punktacji. Wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej punktów. Należy przy tym pamiętać o kilku zasadach: jeśli trafimy i nasza płytka może znaleźć się na planszy, w nagrodę możemy losować następną płytkę. Dzieje się to do momentu, gdy skompletujemy zwierzę lub po prostu nie możemy położyć naszej płytki – wtedy ruch przechodzi na następnego gracza, a frgament zwierzęcia odkłada się w przeznaczone do tego miejsce. Żeby gra była bardziej emocjonująca, możemy wylosować również płytki z akcjami specjalnymi, które mogą grę ułatwić lub utrudnić. Kiedy rozegramy wariant podstawowy lub chcemy pograć z młodszymi graczami, możemy zastosować inne wersje, które odnajdziemy na końcu instrukcji. Warto przekonać się samemu!
Dzięki zaangażowaniu się w tę przepiękną grę ćwiczymy szereg funkcji poznawczych: pamięć krótkotrwałą, przedłużoną koncentrację, czujność, selektywną uwagę, podejmowanie decyzji (nie wspominając już o koordynacji wzrokowo ruchowej i motoryce małej). Pierwsza rozgrywka przynosi również szansę na odgadywanie zwierząt, których cienie zawarte są na planszy. Idąc dalej, możemy dopytywać o cechy zwierząt, które będą się pokolei wyłaniać podczas gry: które z nich jest najfajniejsze, najmądrzejsze, najsprytniejsze… Możliwych pytań jest wiele, ogranicza nas jedynie wyobraźnia.
Jeśli lubicie klimaty amazońskie, puzzle i gry to „Puzzlogra Dżungla” przypadnie wam do gustu. Ja polubiłam ją właśnie za to połączenie – ciekawe co spodoba się wam?