W poszukiwaniu potrzeb

W poszukiwaniu potrzeb

Potrzeby, obok wartości, są głównym motorem napędowym naszego zachowania. Już w pierwszej połowie XX wieku humanista Maslow wskazał, że są one ważne w życiu człowieka – zapewne większość z nas zna jego „Piramidę potrzeb”. Ja jednak poszłam trochę dalej i uwzględniłam więcej czynników w swoich kartach, o czym sami przekonacie się czytając je.Dla mnie istotnym stało się wskazanie potencjalnego połączenia negatywnych myśli, zachowań czy trudnych uczuć z potrzebami, które nie są zaspokajane. Ludzie czasem nie zdają sobie sprawy z tego związku. Nie łączą swojego zdenerwowania z brakiem zaspokojenia potrzeby bycia rozumianym, czasu dla siebie, czy uznania zasług ze swoją złością. Skupiają się jedynie na tym odczuciu.

Istotna jest jednak refleksja i zdanie sobie sprawy z tego połączenia. Kiedy już to nastąpi, możemy próbować poszukać rozwiązań, czyli sposobów na zadbanie o zaspokojenie tych potrzeb. Dzięki pracy wykonanej nad tym tematem możemy poprawić komfort psychiczny i fizyczny naszych uczniów / klientów lub nas samych poprzez poszerzenie wglądu w siebie, w nasze potrzeby i wynikające z nich konsekwencje.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij