Zadbaj o dziecięcy mózg przyrodniczy

Zadbaj o dziecięcy mózg przyrodniczy

W ramach „Środowych rozgrywek” chcę wam pokazać inną grę z serii BrainBox REBEL.pl. Tym razem rozgrywałam część o nazwie „Przyroda”. Jest to gra edukacyjna dla dzieciaków od 8 lat, jednak poprzez element zabawy i współzawodnictwa przebiega w ciekawy i dynamiczny sposób. Dzięki zaangażowaniu się w rozgrywkę rozwijane są między innymi takie umiejętności, jak: kategoryzacja percepcyjna, selektywność uwagi czy pamięć robocza.

 

Jej zasady są praktycznie identyczne, jak te omawiane przy części „Obrazki”, jednak dla porządku warto je przypomnieć. Gracz, którego kolejka trwa uważnie przygląda się wylosowanej karcie, starając się zapamiętać jak najwięcej szczegółów na niej zawartych: nazwy fauny/flory, ciekawostki przyrodnicze, ilość rzeczy na karcie, kolory i wiele innych. Ma na to tyle czasu, ile przesypuje się piasek w klepsydrze (młodszym graczom warto dać go więcej). Po tym czasie przekazuje swoją kartę następnemu graczowi, a sam rzuca kością. Liczba na kości wskazuje, które pytanie musi przeczytać drugi gracz. Jego zadaniem jest także sprawdzenie poprawności odpowiedzi z rysunkiem. Jeśli jest prawidłowa, karta jest zatrzymywana przez odpowiadającego. Jeśli nie, odkłada się ją do pudełka. Teraz kolej na następną osobę. Gra trwa przez 10 minut, a wygrywa ten, kto zgromadzi najwięcej kart.

 

Jest również możliwość gry solo. Wtedy zapisujemy swoje odpowiedzi na kartce i sprawdzamy, czy wszystkie są poprawne. Jeśli tak, zatrzymujemy kartę. Jeśli nie – odrzucamy. Nastawiamy minutnik i po 10 minutach samodzielnej gry sprawdzamy ile kart uzbieraliśmy.

 

Jak sama nazwa serii wskazuje, w takim niewielkim pudełku mieści się mały mózg. Tym razem wiedza i zabawa dotyczy przyrody. Jest coś takiego w tej dziedzinie, że dzieciaki chętnie ją zgłębiają: lubią tajemnice zwierząt, zaskakujące ciekawostki dotyczące ich życia i środowiska, w którym one żyją. Propagowanie wiedzy na temat fauny i flory jest niezwykle cenne w dzisiejszych czasach. Świadomość innych istnień oraz warunków jakich potrzebują do bytowania, sprzyja rozwojowi instynktu ekologicznego, niezbędnego do ratowania ekosystemu. Dzięki tak prostej i bogatej w wiedzę grze możemy nie tylko wzmocnić zainteresowanie światem żywych istnień wokoło, ale także otworzyć drogę do dyskusji na temat dbałości o zwierzęta i przyrodę: o te dzikie (dokarmianie ich zimą) i domowe (dbanie o zdrowie pupilów poprzez odpowiednie karmienie i zapewnianie ruchu na spacerze); o wspólną wszystkim naturę (dbanie o czystość lasu, jezior czy po prostu łąk) i własny, przydomowy zagonek. Każda sposobność naturalnej edukacji warta jest wykorzystania. Jeśli więc zastanawiacie się w jaki sposób przemycić waszym dzieciakom / uczniom trochę wiedzy na temat przyrody, a przy tym pole do dyskusji na jej temat, warto sięgnąć po tę część BrainBoxa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij