„Złota Kaczka” jako nauka metaforycznej wartości pieniądza

„Złota Kaczka” jako nauka metaforycznej wartości pieniądza

Niedawno obchodziliśmy Dzień Bajek. Niektórzy w przedszkolach przebierali się, inni czytali bajki lub baśnie i na ich podstawie się bawili. Dopełnieniem świętowania, a przy okazji przyjemną rozrywką, może być weekend z grami planszowymi, nawiązującymi do baśni i legend. Jedną z nich, spełniających to kryterium, jest „Złota Kaczka” Granny.

Ta gra odnosi się do pewnej polskiej legendy, która głosi, że biedny szewczyk Lutek wybrał się na poszukiwania królewny zaklętej w Złotą Kaczkę. Jeśli by mu się to udało, dostałby wielkie bogactwa. Młodzieńcowi udało się i odnalazł królewną, ale żeby otrzymać bogactwo dostał jeden warunek: aby je uzyskać musiał wydać worek dukatów, z nikim się przy tym nie dzieląc.
Gra w swojej fabule nawiązuje do bogactwa. Gracze (w zalecanym wieku od 6 lat) w zależności od wyboru formuły rundy, mają odrzucać lub dobierać karty skarbów. Ilość punktów, jakie można zdobyć, zależy od szybkości i dokładności graczy. Jednymi z najważniejszych informacji są cechy kart skarbów, czyli:
🪙jaka jest ich liczba na karcie,
🪙jaki mają kolor
🪙jaki jest ich typ.

Gracze grają naraz, nie czekając na pozostałych, według zasad z danej karty rundy. Kiedy jeden z graczy jako pierwszy pozbędzie się swoich kart albo stos kart leżących na środku stołu się skończy (bądź nikt nie będzie chciał już z niego dobierać), gra się kończy i należy sprawdzić, czy karty były odrzucane / zbierane zgodnie z zasadami i przyznać punktację.

Przyznam, że początek gry był dla mnie trudny. Bratanica, z którą grałam, była niesamowicie szybka i ciężko było mi nadążyć z analizowaniem i dopasowywaniem kart. Kiedy już „wgryzłam” się w temat, gra szła mi o wiele sprawniej, chociaż rywalizacja z młodszą, posiadającą szybki refleks osobą, była dla mnie nie lada wyzwaniem, jak również przyjemnością.

Dzięki tej grze od dnia wczorajszego krążą mi po głowie legendy, baśnie i bajki. Zastanawiałam się nad ich mocą terapeutyczną i wyjaśniającą. Bo czy nie po to ludzie od dawna tworzyli niezwykłe historie? Chcieli w nich przestrzegać przed konsekwencjami zachowania, przekazywali ważne wartości, tradycje czy historie, których nie warto zapominać.

Jedne były przekazywane w łagodnej formie, inne w bardziej drastycznej (słynne baśnie braci Grimm, które trzeba było ocenzurować, żeby je opowiadać młodszym dzieciom). Każda z nich miała cel.

W historii wykorzystanej w grze „Złota Kaczka” morał nasuwa się sam. Bogactwo, którego nie można dzielić z nikim innym, nie przynosi szczęścia. Ludzie są zaprogramowani biologicznie do tego, żeby żyć i współpracować z innymi. Tylko taka forma na dłuższą metę zapewniała przetrwanie i możliwość posiadania potomstwa.

Kiedy więc przed szewczykiem został postawiony warunek: nie dziel się z nikim! nie umiał mu sprostać. Dzisiejsze czasy mogą wydawać się nastawione na konsumpcjonizm i egocentryzm. Jednak z mądrą pomocą dorosłych, dzieci uczą się wychodzić poza naturalny dla ich wieku egocentryzm i trenować teorie umysłu. Im prostsza forma nauki tego tematu, tym łatwiej zostanie przyswojona.

A gra praktycznie zawsze jest atrakcyjną formą nauki. Element niewiadomej (wybór kategorii kart do rundy), rywalizacji i wykorzystania spostrzegawczości zachęca do zaangażowania się w grę. Początkowo przestawiona historia wciąga i odpowiednio poruszana w trakcie rozgrywki i po niej może zachęcić do dyskusji na temat funkcji pieniędzy i ich wartości – zarówno fizycznej jak i metaforycznej. Słynny dylemat „być czy mieć” sam się nasuwa do omówienia, a jakich słów użyjemy, by o nim porozmawiać zależy o nas samych i wieku współgraczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij